ISBN/ISSN: 978-83-7348-715-4
Wydanie: 2
Rok publikacji: 2017
Stron: 118
Słowa kluczowe: SYMULACJA, modelowanie
Opis:
Książkę można zakupić w e-sklepie Politechniki Gdańskiej.
profil naukowy Autorów (MOST Wiedzy) – Bogdan Pankiewicz, Marek Wójcikowski
Szybki rozwój technologii wytwarzania elementów i układów scalonych umożliwia tworzenie coraz bardziej złożonych urządzeń i systemów elektronicznych. Niestety, ta powiększająca się złożoność stanowi istotny problem i wyzwanie w procesie projektowania urządzenia. Pojedynczej osobie czy grupie projektowej, nawet bardzo dobrze zaznajomionej z bieżącym stanem techniki, trudno jest przewidzieć wszystkie możliwe zachowania złożonego systemu elektronicznego. Wszelkie ewentualnie popełnione błędy powodują konieczność wykonania poprawek, co stanowi problem w odniesieniu do szybkiego wejścia produktu na rynek, a także zwiększa koszty ogólne projektu. Z tego względu od momentu pojawienia się pierwszych komputerów podejmuje się próby symulacji rzeczywistych układów elektronicznych w sztucznym wirtualnym środowisku obliczeniowym. Takie symulacje mają pozwolić odpowiedzieć na pytanie, jak zachowa się badany obwód elektryczny w rzeczywistości na podstawie jego opisu za pomocą modeli matematycznych (obliczeniowych).
Jednym z pierwszych symulatorów elektrycznych jest program SPICE (ang. Simulation Program with Integrated Circuit Emphasis), który po przeniesieniu na platformę komputerów typu PC został nazwany PSPICE. Program ten to symulator operujący w dziedzinie elektrycznej i umożliwiający symulację wszelkiego rodzaju obwodów elektrycznych składających się z elementów, których modele są dostępne w programie PSPICE. Potrzeba powstania takiego symulatora była szczególnie istotna przy projektowaniu układów scalonych, gdzie koszty uruchomienia produkcji są wysokie i dlatego zachodzi potrzeba, aby pierwsza wersja projektu była pozbawiona wszelkich błędów i nie wymagała wprowadzania późniejszych poprawek.
Symulatory elektryczne są do dzisiaj bardzo często stosowane przy projektowaniu układów zarówno analogowych, jak i cyfrowych. Powstało wiele odmian takiego oprogramowania, z których najbardziej znane to: PSPICE, HSPICE, Spectre, APS, LTSpice i inne. Dodatkowo, ze względu na dużą liczbę elementów tworzących dzisiejsze systemy cyfrowe powstały symulatory logiczne, które kosztem zmniejszenia precyzji obliczeniowej umożliwiają symulację bardzo złożonych układów cyfrowych.
Symulatory logiczne ewaluowały przez dłuższy okres i obecnie można przyjąć, że znaczącej większości z nich można użyć poprzez zastosowanie dwóch rodzajów języków opisu sprzętu cyfrowego typu HDL (ang. Hardware Description Language): Verilog i VHDL (ang. Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language). Języki te są bardzo rozpowszechnione zwłaszcza wśród projektantów układów wykorzystujących programowalne układy cyfrowe typu CPLD (ang. Complex Programmable Logic Device) lub FPGA (ang. Field Programmable Gate Array), za pomocą których oprócz symulacji można również wykonać projekt bloku cyfrowego.
Ostatnio w wielu systemach znajdują zastosowanie układy mieszane, które pracują zarówno z sygnałami cyfrowymi, jak i analogowymi. Dla takiego rodzaju układów nie możemy niestety wykorzystać typowych języków HDL, gdyż w ten sposób zostałaby utracona informacja analogowa w postaci napięć i prądów występujących w obwodzie. Takie układy możemy symulować za pomocą symulatorów elektrycznych, wówczas jednak wymagany jest bardzo długi czas na obliczenia, gdyż część cyfrowa, zazwyczaj stanowiąca znaczącą większość systemu mieszanego, jest symulowana bez uproszczeń. Z tego względu pojawiły się języki opisu systemów mieszanych, takie jak np. Verilog-A (ang. Verilog–Analog) czy VHDL-AMS (ang. VHDL – Analog Mixed Signal), które do opisu wykorzystują jednocześnie dziedziny elektryczną i logiczną.
W niniejszym skrypcie przedstawiono podstawy wykorzystania symulatora PSPICE, języka Verilog oraz języka VHDL. Opracowanie składa się z trzech głównych części omawiających kolejno poszczególne zagadnienia. Szczególny nacisk położono na zasady wykorzystania i nabycie praktycznych umiejętności dotyczących symulacji układów elektronicznych. Zainteresowanych metodami numerycznymi wykorzystywanymi w symulatorach zachęcamy do skorzystania z dodatkowej literatury specjalistycznej.
format | cena netto | cena brutto | dostępność |
---|---|---|---|
książka | 18,00 | 18,90 | dostępne |